AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Koronavirus a my

Vše o cestování

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené. Od pondělí 27. července budou všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi.

Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu. U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

Na svých stránkách rovněž ministerstvo zveřejnilo interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Mapa se bude průběžně aktualizovat podle vývoje pandemie koronaviru.

Občané České republiky a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v Česku nemusejí při návratu z krátkodobého pobytu v členských státech EU a státech schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy předložit negativní test ani nastoupit karanténu.

Interaktivní mapu ministerstva můžete nalézt zde.

Aktuální mapa k 1. srpnu

Rakousko
Rakousko se českým občanům naplno otevřelo 5. června 2020. K cestě do země pod Alpami tak už nepotřebují ani vážný důvod, ani negativní test na koronavirus. Bez toho se obejdou i při návratu do Česka. Rakouskem mohou Češi také volně projíždět do třetích zemí. Rakušané zrušili 4. června soustavné kontroly na všech svých hranicích s výjimkou Itálie. Kontroly na hranicích s Itálií se zruší až od 16. června. 

Německo
Od poloviny června mohou Češi cestovat i do Německa bez vážného důvodu a bez nutnosti předložení negativního testu, to se týká i turistů a nakupujících. Němci v současné době neprovádějí žádnou ochranu svých vnitřních pozemských nebo vzdušných hranic. Do Německa už opět jezdí také pravidelné vlakové a autobusové linky. Německo je navíc z pohledu ministerstva zahraničních věcí zemí s nízkou mírou rizika.

Polsko
Od 13. června Polsko otevřelo hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Od 16. června budou zmírněna omezující opatření v mezinárodní letecké dopravě. Obnovují se také pravidelné vlakové a autobusové spoje z ČR.

Při návratu do Česka už není nutný negativní test na koronavirus ani karanténa. Výjimkou z tohoto pravidla jsou ale cesty do Slezského vojvodství, kde došlo v uplynulých dnech ke skokovému nárůstu počtu nakažených koronavirem.

Slovensko
Bývalý federální partner se může pochlubit prakticky nejnižším počtem případů nákazy koronavirem v Evropě. Proto se také zprvu zdráhal otevřít své hranice vnějšímu, více infekčnímu světu. Češi získali jako první výjimku, slovenské hranice se pro ně naplno otevřely již 4. června. Cestování na Slovensko (nebo tranzit přes něj) by tak mělo být stejně snadné a bezproblémové jako před pandemií, postupně se obnovují i pravidelné vlakové a autobusové linky.

Maďarsko
Také Maďarsko zařadila česká vláda na seznam bezpečných zemí. Od 5. června jsou pro Čechy maďarské hranice otevřené. Čeští turisté mohou do Maďarska (a přes něj) cestovat volně, aniž by se museli při příjezdu či při návratu prokazovat negativním testem na koronavirus.

Rumunsko
Rumunsko zařadila česká vláda na seznam zemí, kde hrozí vysoké riziko nákazy. Od 3.8. tak lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu.

Chorvatsko
Dovolená v Chorvatsku nemusí být ani letos pouhým snem. Už v květnu stačilo k cestě do Chorvatska potvrzení o zajištěném ubytování nebo pronájmu lodi. Tranzit přes Rakousko a Slovinsko je bezproblémový.

Čeští turisté pouze musejí na hranicích udat své kontaktní údaje. Pokud na sobě zpozorují některé z příznaků covid-19, měli by neprodleně kontaktovat lékaře. Zdraví jedinci se obejdou bez negativního testu na koronavirus jak po příjezdu do Chorvatska, tak po návratu do Česka.

Itálie
Země, která patřila mezi první a nejvíce postižené v Evropě, je řazena nyní díky příznivému epidemiologickému vývoji mezi nejméně rizikové. To znamená, že Češi se při cestě na dovolenou do Itálie obejdou bez negativního testu na koronavirus či karantény.

Italská vláda překvapila úplným otevřením hranic pro turisty již od 3. června. Ve stejnou dobu také skončilo omezení cestování mezi italskými regiony i povinnost nastoupit po příjezdu do karantény.

Řecko
Řecko je z pohledu českého ministerstva zahraničních věcí bezpečnou zemí. Turistům je v těchto dnech již otevřené. Při cestě do Řecka však platí určitá nařízení. Turisté z České republiky nakonec nebudou muset mít pro cesty do Řecka od 17. srpna maximálně tři dny starý test na koronavirus. 

Kypr
Kypr přeřadil Českou republiku z kategorie A do katerorie B. To znamená, že se Češi budou muset po příletu prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. V kategorii A naopak zůstává Slovensko. Nová pravidla platí od 6. července.

Slovinsko
Slovinsko znovu zařadilo zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje. Češi, kteří si Ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Lotyšsko
Lotyšsko kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem znovu vyřadilo Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. 

Estonsko
I Estonsko opětovně vyřadilo Česko ze seznamu bezpečných zemí. 

Španělsko
Pandemií těžce zkoušené Španělsko bude patřit od 24. srpna na seznamu české vlády mezi mezi rizikové země z hlediska možnosti nákazy koronavirem. S výjimkou Kanárských ostrovů. Pro české turisty to znamená, že po návratu ze Španělska budou muset předložit negativní test na covid-19, nebo jít do dvoutýdenní karantény.

Norsko
Norsko od středy 15. července uvolní cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí včetně České republiky a Slovenska, jejichž obyvatelé po příjezdu do této skandinávské země již nebudou muset nastoupit do karantény.

Spojené království
Spojené království eviduje v souvislosti s koronavirem velký počet úmrtí v Evropě. Přesto podle ministerstva zahraničí nově patří mezi státy s nízkou mírou rizika. Pro Čechy tak pro návratu skončila povinnost podrobit se testu na koronavirus, nebo zamířit do 14denní karantény. Londýn své hranice turistům během epidemie neuzavřel.

Anglie zrušila povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro osoby přijíždějící z 59 zemí včetně České republiky 10. července.

Další státy mimo EU
Od 1. července dochází k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo Evropskou Unii. Půjde Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

Srbsko a Černá Hora
Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

Tunisko
Česko zařadí od pondělí 3.8. na seznam bezpečných zemí. Turisté z obou států tak už nebudou při cestě ani při návratu potřebovat negativní test na covid-19, uvedl dnes na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Negativní testy budou muset předkládat pouze Tunisané, kteří do Česka přijedou za prací.

Ukrajina
Ukrajina zařadila Česko do takzvané červené zóny s nepříznivou koronavirovou situací. Ke stejnému kroku přitom přistoupila u více než 120 států, a to včetně Slovenska. Po příjezdu do země z těchto zemí tak turisté od musí od 5.8. předložit negativní test na koronavirus, nebo absolovovat karanténu.