Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné
AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Údaje za celou ČR
  • Nové případy 2 198 včera
  • Hospitalizovaní 5 271 včera
  • Vykázaná očkování 27 979 včera
  • Úmrtí 37 včera
Koronavirus a my

Vše o cestování

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené.

Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 10denní karanténu. U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

Nařízení podle semaforu se týkají Čechů vracejících se ze zahraničí domů i cizinců přijíždějících do ČR. 

Na svých stránkách rovněž ministerstvo zveřejnilo interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Mapa se bude průběžně aktualizovat podle vývoje pandemie koronaviru.

Občané České republiky a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v Česku nemusejí při návratu z krátkodobého pobytu v členských státech EU a státech schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy předložit negativní test ani nastoupit karanténu.

Interaktivní mapu ministerstva můžete nalézt zde.

Češi od pátku 16. února do 11. dubna nesmějí vycestovat do těchto zemí: Botswana, Brazílie, Svazijsko (Eswatini), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie, Zimbabwe. Zákaz vstupu do uvedených zemí platí až na neodkladné výjimky. Pak musí cestu nahlásit na ministerstvo zahraničí. Pokud lidé i přes zákaz do těchto zemí vycestují, hrozí jim sankce na základě zákona o veřejném zdraví.

Belgie
Belgičtí experti na svém zasedání rozhodli zařadit ČR na červenou listinu belgického semaforu. Lidé, kteří tak přicestují do Belgie, čeká povinný test na koronavirus nebo čtrnáctidenní karanténa. Po návratu z Belgie musí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.

Dánsko
Dánové zařadili Česko na seznam rizikových zemí. Vpustí jen ty s pádným důvodem, tedy nikoli turisty. Za odůvodněné dánské úřady považují cesty za prací (vč. au-pair), k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy/dodávky zboží a podobně. Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského i středoškolského studia, či za účelem studijní stáže. Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.

Estonsko
Pro české občany pokračuje povinnost 10denní karantény, kterou je možné zkrátit na 7 dnů dvěma negativními testy (až po vstupu do země, nutno hradit). Pokračuje i povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech. 

Francie
Do Francie lze cestovat bez omezení, ale kvůli rychle rostoucímu počtu nakažených koronavirem v zemi české ministerstvo zahraničí doporučuje všem občanům, aby cesty raději zvážili. Od 15. 12. platí na celém území striktní zákaz večerního vycházení od 20 h. do 6 h. Cestující, kteří ve Francii strávili v posledních 14 dnech dobu delší 12 hodin, jsou povinni před návratem do České republiky vyplnit příjezdový formulář. Do 5 dnů od vstupu na území ČR se musí podrobit PCR testu a výsledek musí být předložen do 7 dnů od příjezdu příslušné krajské hygienické stanici. 

Chorvatsko
Hranice jsou otevřeny. Češi nemusí při vstupu uvádět důvod návštěvy. Čeští turisté pouze musejí na hranicích udat své kontaktní údaje. Pokud na sobě zpozorují některé z příznaků covid-19, měli by neprodleně kontaktovat lékaře. Zdraví jedinci se obejdou bez negativního testu na koronavirus jak po příjezdu do Chorvatska, tak po návratu do Česka.

Ministertvo přesto vydalo seznam doporučení, kterými by se měli Češi po dovolené v Chorvatsku řídit. VÍCE ZDE

Itálie
Itálie Česko zařadila na seznam rizikových zemí. Od 21. 12. do 6. 1. je pro osoby vstupující do Itálie z ČR a většiny evropských států (státy z tzv. kategorie C) zavedena povinná čtrnáctidenní karanténa, záleží na důvodech opuštění Itálie či důvodech vstupu do Itálie. 

Irsko
Čeští občané mají nadále až do odvolání povinnost při vstupu do Irska vyplnit online formulář COVID-19 Passenger Locator Form a nutnost podrobit se 14denní karanténě v místě uvedeném ve formuláři. Karanténa může být kratší, pokud je pobyt kratší než 14 dní. V tom případě musí být dodržena po celou dobu pobytu. Cestující, kteří v Irsku  strávili v posledních 14 dnech dobu delší 12 hodin, jsou povinni před návratem do České republiky vyplnit příjezdový formulář. Do 5 dnů od vstupu na území České republiky se dotyčný musí podrobit PCR testu a výsledek musí být předložen do 7 dnů od příjezdu příslušné krajské hygienické stanici. 

Kypr
Kypr přeřadil Českou republiku z kategorie B do katerorie C. To znamená, že ostrov je pro lidi cestující z Česka uzavřen.

Lotyšsko
Lotyšsko kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem znovu vyřadilo Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. 

Maďarsko
Maďarsko od 1. září 2020 uzavřelo své hranice. Kontroly na hranicích zůstanou do 1. 2. 2021. Platí zákaz vstupu všech cizinců na území Maďarska. Po návratu z Maďarska musí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.

Malta
Všichni cestující z České republiky se  musí prokázat testem PCR na covid-19 - ne starším než 72 hodin. Test může být vykonán rovněž na letišti - výsledky by měly být k dispozici do hodiny. Do obdržení negativních výsledků bude nutno zůstat v domácí izolaci (hotel), při porušení izolace hrozí pokuta a trestní stíhání. Po návratu z Malty do ČR bude od 18. 1. povinné podstoupit PCR test a také vyplnit příjezdový formulář.

Německo
Česká republika se 25. ledna pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Pendleři se musí častěji nechat testovat. Běžní cestující musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německých letištích. Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z české republiky (nebo jiné vysoce rizikové oblasti) je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Nizozemsko
Nizozemsko zařadilo Českou republiku mezi rizikové země. Cestující z Česka by se tak po příjezdu do Nizozemska měli neprodleně odebrat do desetidenní karantény, a to i v případě negativního testu na covid-19.

Norsko
Norsko od středy 15. července uvolnilo cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí včetně České republiky a Slovenska. Jelikož se ale v ČR situace zhoršila, vyřadilo ji Norsku ze seznamu bezpečných zemí. Češi musí od 8. srpna po příjezdu do země do 10denní karantény.

Polsko
Polsko zavedlo od pondělí 28. prosince celostátní karanténu. Potrvá do 17. ledna. Zavřít musely hotely, sjezdovky a nákupní centra s výjimkou obchodů se základními potřebami. Do desetidenní karantény také budou muset všichni lidé, kteří přicestují do Polska organizovanou dopravou.

Rakousko
Od 19. prosince musí cestovatelé z ČR  při příjezdu do Rakouska do 10denní karantény, a to i tehdy, kdyby předložili negativní test na covid-19. Toto opatření by mělo platit minimálně do 10. ledna 2021. 

Rumunsko
Česká republika je na seznamu rizikových zemí a pro vstup na území Rumunska se tedy na cestující z Česka vztahují karanténní opatření. Aktuálně platí pro občany ČR povinná 2 týdenní karanténa nebo v případě cest kratších než 3 dny mít negativní test na SARS-CoV-2.

Řecko
Cestující do Řecka (bez ohledu na státní příslušnost a výchozí destinaci), musí předložit na řecké hranici negativní výsledek PCR testu na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin od odběru vzorku, a potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce s uvedením jména cestujícího a čísla jeho cestovního dokladu. Povinnost testu se nevztahuje na děti narozené po 1. 1. 2011.

Potřeba je také nejdéle 24 hodin před odletem vyplnit on-line formulář. Najdete ho ZDE.

Slovensko
Slovensko vyžaduje negativní výsledek antigenního nebo RT-PCR testu na onemocnění covid-19 ne starším 72 hodin, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice,  nastoupit domácí karanténu a nejdříve  5. den se nechat otestovat. Přeshraniční pracovníci, studenti, umělci aj. musí mít negativní test ne starší 14 dnů; použít lze antigenní i PCR test. Úplná výjimka z povinnosti negativního testu platí i nadále pro tranzit či řidiče mezinárodní dopravy.   

Slovinsko
Slovinsko znovu zařadilo zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje. Češi, kteří si Ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Spojené království
Velká Británie zavedla karanténní opatření pro cestující z České republiky. Ti po svém příjezdu či příletu do Spojeného království musí podstoupit karanténu v délce až 10 dní. Až na výjimky musí před cestou do Spojeného království všichni cestující vyplnit tzv. kontaktní formulář. 

Srbsko
Od 21. 12. je při vstupu do Srbska vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený  laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Opatření bude pravděpodobně platit do 10. ledna, kdy bude zrušeno nebo prodlouženo v návaznosti na epidemiologickou situaci.

Černá Hora
Ministerstvo zdravotnictví Černé Hory s platností od 22. prosince rozhodlo o tom, že cizí státní příslušníci (tj. i občané České republiky) mohou na území Černé Hory vstoupit pouze za podmínky, že se prokáží negativním PCR testem na Covid-19 (který není starší než 72 hodin).

Španělsko
Pandemií těžce zkoušené Španělsko patří od 24. srpna na seznamu české vlády mezi mezi rizikové země z hlediska možnosti nákazy koronavirem. Pro české turisty to znamená, že po návratu ze Španělska musejí nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat krajskou hygienickou stanici a bezodkladně se nechat na vlastní náklady testovat na covid-19.

Naopak od 5. října nebudou mezi rizikovými zeměmi Kanárské a Baleárské ostrovy. Po návratu z těchto oblastí tak nebude nutné podstoupit test na covid-19.

Od 23. listopadu Španělsko vyžaduje od všech osob, které přicestují do země letecky či po moři z rizikových oblastí negativní výsledek PCR testu na COVID-19.

Švýcarsko
Pravidla pro cestování do Švýcarska se od 14. prosince mění a cestující z České republiky již nemusí po vstupu na švýcarské území nastoupit 10 denní karanténu. Zároveň Velvyslanectví ČR v Bernu upozorňuje, že podmínky vstupu ze Švýcarska do ČR se nemění. Nadále tak platí povinnost karantény či předložení negativního PCR testu.

Tunisko
Každý cestující do Tuniska - i v rámci charterových letů - je nyní povinen předložit negativní RT-PCR test ne starší než 72 hodin před zahájením cesty. 

Ukrajina
Zákaz vstupu cizinců na Ukrajinu byl zrušen a byl zaveden tzv. adaptivní (pružný) přístup k cizincům, kteří přijíždějí na Ukrajinu. Podmínky jejich vstupu záleží na tom, zda jsou občany zemí tzv. zelené nebo červené zóny nebo v těchto zemích v posledních 14 dnech pobývali. Pokud přijedou ze zemí tzv. zelené zóny, budou vpuštěni do země bez potřeby projít povinným lékařským pozorováním/sebeizolací. Musejí však doložit pojištění nákladů souvisejících s léčbou covidu-19 či pozorováním (umístěním v karanténním zařízení). Pokud přijedou ze zemí tzv. červené zóny, musejí podstoupit 14denní pozorování/sebeizolaci za povinného použití mobilní aplikace “Дій вдома” (Jednej doma).

Bulharsko
Pro české občany stále platí, že mohou vstoupit na území Bulharska bez nutnosti předkládat PCR test s negativním výsledkem, nebo se podrobit karanténě. Pokud do Bulharska přilétají, vyplňují na palubě letadla formulář s poučením ohledně COVID-19 a kontaktními údaji. Po návratu z Bulharska musí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.

Portugalsko
Vstup na území Portugalska je možný bez omezení leteckou cestou a pozemní cestou přes Španělsko. V odůvodněných případech však portugalské  orgány mohou nařídit  profylaktickou domácí izolaci po dobu až 14 dní. V případě cest z Česka do Portugalska automobilem se doporučuje ověřit podmínky všech tranzitních zemí. Po návratu z Azor a madeiry do ČR bude od 18. 1. povinné podstoupit PCR test a také vyplnit příjezdový formulář.

Další státy mimo EU
Od 1. července dochází k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo Evropskou Unii. Půjde Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.