Přihlášení členové Deník Klubu čtou vše bez omezení.
Chci předplatné
AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Koronavirus a my

Vše o cestování: Jaké podmínky platí. Kde funguje covid pas. Kam se smí

Od 1. června jsou v Česku vydávány covid pasy, které budou bilaterálně akceptovány v sousedních zemích (Slovensku, Rakousku, Polsku, Německu), Slovinsku, Maďarsku a Chorvatsku. "Od úterý 1. června si také lidé budou moci vyzvednout elektronickou verzi certifikátu o očkování již po první dávce vakcíny," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). QR kód si s potvrzením o očkování budou moci lidé vyžádat na portálu ocko.uzis.cz.

Ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska a Slovinska a ze států s nízkým rizikem nákazy koronavirem bude možné přicestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu-19, v případě jednodávkové vakcíny je to 14 dní. 

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na tmavě červené až černé (nejrizikovější), červené (rizikové), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené.

Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže.

Nařízení podle semaforu se týkají Čechů vracejících se ze zahraničí domů i cizinců přijíždějících do ČR.

Semafor ČR

Zelená státy (s nízkým rizikem nákazy):
- Austrálie, Island, Izrael, Japonsko, Korejská republika, Malta, Monako, Nový Zéland, Polsko, Rumunsko, San Marino, Singapurská republika, Thajsko, Vatikán

Oranžové státy (se středním rizikem nákazy)
Bulharsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko,  Maďarsko, Německo, Norsko, Portugalsko (včetně Azorských ostrovů a Madeiry), Rakousko, Slovensko, Švýcarsko, Baleárské a Kanárské ostrovy (Španělsko)

Červené státy (s vysokým rizikem nákazy):
- Andorra, Belgie, Dánsko, Francie, Litva, Lotyšsko, Nizozemí, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko

Tmavě červené státy (s velmi vysokým rizikem nákazy):
Všechny ostatní státy věta, které nejsou uvedeny v kategorii výše či níže.

Černé státy (S extrémním rizikem nákazy):
- Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe

Mapa cestovatele

Pozor! Každá země má vlastní pravidla pro vstup na své území. Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich, najdete na webu ministerstva ZDE

Mapa se průběžně aktualizuje podle vývoje pandemie koronaviru.

Turistické destinace

Ministerstvo zahraničí spustilo web, na kterém Češi najdou také informace o podmínkách vstupu do turisticky oblíbených zemí v letní sezoně. Web obsahuje podrobnosti o cestování na Slovensko, do Bulharska, Egypta, Chorvatska, Itálie, Německa, Polska, Portugalska, Rakouska, Řecka, Slovinska, Španělska, Tuniska.

Podmínky vstupu do oblíbených zemí

Především v evropských platí, že plně očkovaní, ti s jednou dávkou, z covidu vyléčení a děti mají vstup do cizí země snadnější. Ale všude po Evropě to neplatí, často se podmínky mezi státy liší v drobných ale důležitých detailech. Ministerstvo zahraničních věcí všechny cestovatele upozorňuje, aby si podmínky vstupu i návratu do ČR těsně před odjezdem řádně prostudovali. Pravidla se mohou velmi náhle změnit, všichni ale doufají, že již jen směrem k odstranění zábran cestovaní.

Níže najdete stručné podmínky vstupu do vybraných turistických destinací.

Bulharsko

Děti do pěti let nemusí předkládat žádné potvrzení.

Čeští občané, kteří vstupují na území Bulharska, se mohou prokázat jedním z následujících dokumentů:

Dokumentem potvrzujícím ukončené očkování podle závazných specifikací. Zároveň může osoba vstoupit až po uplynutí 14denní lhůty po obdržení poslední dávky.

Nebo dokumentem potvrzujícím kladný výsledek provedeného testu PCR nebo antigenního testu u osob, které prodělaly onemocnění mezi 15. a 180. dnem od data provedeného testu.

Či dokumentem potvrzujícím negativní výsledek provedeného testu PCR ne starším než 72 hodin před vstupem do země, nebo negativní výsledek antigenního testu ne starším než 48 hodin před vstupem do země.

Egypt

Egypt stále spadá do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Ministerstvo zahraničí doporučuje cestovat do Egypta pouze v nezbytných a neodkladných případech, mezi něž nepatří ale cestování za účelem turistiky.

Jinak se do země ale dostat lze. Na všech místech vstupu do země je zavedena povinnost předložit negativní výsledek PCR testu ne staršího 72 hodin. PCR test je vyžadován i v letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Marsa Matrouh, Taba, Marsa Alam a v hlavním městě Káhiře. V letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Taba, Marsa Alam je ale možné podstoupit PCR test přímo na letišti za 30 dolarů.

Děti do 6 let jsou z povinnosti předložení testu vyloučeny a nemusejí PCR test podstupovat! 

Francie

Cestující v rámci států EU (i tranzitující) musí pro vstup do Francie předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin, což platí pro osoby starší 11 let, a vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Po příjezdu do Francie je doporučena sedmidenní karanténa a opětovné podstoupení PCR testu.

Na celém území Francie stále platí striktní zákaz večerního vycházení od 21 do 6 hodin. Aktuální opatření dle regionů je pak nutné pravidelně sledovat na jejich oficiálních internetových stránkách.

Chorvatsko

Od 19. června je Česká republika na seznamu ECDC zelených zemí, vstup pro cestující z České republiky do Chorvatska je tedy nyní bez omezení jako před epidemií.

Znamená to, že Češi mohou do Chorvatska vstupovat bez potvrzení o negativním testu, potvrzení o očkování nebo potvrzení o překonání nemoci. Stačí pouze občanský průkaz nebo pas.

I nadále je doporučeno vyplňovat formulář EnterCroatia kvůli snadnějšímu a rychlejšímu odbavení na hranicích, protože při příjezdu na chorvatskou hranici mohou osoby, které vyplnily „Entercroatia“ elektronický formulář, použít rychlejší pruh ("fast track") s označením „EnterCroatia“.

Cestujícím přijíždějícím přímo ze zemí a/nebo regionů Evropské unie, to jest ze zemí a/nebo regionů schengenského prostoru a zemí přidružených k schengenskému prostoru, které se v současnosti nacházejí na takzvaném zeleném seznamu Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, bez ohledu na jejich státní občanství, bude povolen vstup do Chorvatské republiky za stejných podmínek jako před propuknutím nemoci COVID-19, pokud nevykazují žádné příznaky nemoci a nebyly v blízkém kontaktu s infikovanou osobou.

Pokud uvedené osoby přicestovaly bez dalšího zdržení na hraniční přechody Chorvatské republiky přes další země/regiony, měly by na hraničním přechodu prokázat, že se v tranzitních oblastech nezdržovaly. V takovém případě od nich nebude vyžadováno, aby se prokázaly dokladem o testování, osvědčením o očkování proti nemoci SARS-CoV-2, dokladem o uzdravení, ani nebudou muset zůstat v samoizolaci.

Itálie

Češi smějí do Itálie s negativním PCR nebo antigenním (provedeným výtěrem) testem ne starším 48 hodin od odběru. Výjimku z testu mají děti mladší 2 let. 

Pokud se cestující neprokáže testem, následuje povinná desetidenní karanténa, na jejímž konci je vyžadován opětovný test (PCR nebo antigenní). Zákaz pohybu mezi regiony platí nyní pouze mezi regiony oranžovými a červenými (viz italský semafor).

Maďarsko

Cestování je možné s potvrzením o aplikaci první dávky očkovací látky, nebo s certifikátem o provedeném očkování, po 22 dnech od její aplikace.

Německo

Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování. Očkování musí být uzavřené a od podání poslední očkovací dávky musí uběhnout minimálně 14 dní.

Cestující přijíždějící do SRN z Česka je povinen předem nahlásit prostřednictvím digitální registrace příjezd do země a mít u sebe potvrzení o úspěšné registraci (tzn. vytisknout si email, který je po registraci zaslán na danou emailovou adresu).

Polsko

Výjimku z karanténní povinnosti a povinnosti předložení negativního testu mají osoby, kterým bylo vydáno osvědčení o očkování vakcínou schválenou v Evropské unii. Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování.  

Portugalsko

Od všech cestujících je při příletu do kontinentálního Portugalska je vyžadován negativní PCR test, absolvovaný ne dříve než 72 hodin před nástupem do letadla. Od předložení testu jsou osvobozeny děti, které nedovršily věk 2 let.

V případě Madeiry je nezbytný negativní PCR test (ne starší 72 hodin) nebo absolvování testu po příletu

V případě Azorských ostrovů platí povinnost předložení negativního PCR testu, který nesmí být starší 72 hodin již před nástupem do letadla s destinací na Azorských ostrovech, a  následného povinného kontrolního testování v případě pobytu delšího šesti dnů.

Rakousko

Cestující z ČR musí při vstupu předložit doklad o očkování (v anglickém nebo německém jazyce) nebo lékařské potvrzení na speciálním formuláři, že tyto osoby jsou

nejméně 22. den po 1. dávce vakcíny, pokud je tato dvoudávková (očkování první dávkou je platné po dobu 3 měsíců). Mohou být rovněž po druhé dávce vakcíny (doba platnosti vakcinace: 9 měsíců od první dávky), anebo nejméně 22. den po vakcinaci očkovací látkou, který je jednorázová (doba platnosti: 9 měsíců od podání první dávky.

Rovněž mohou do země přijet kdykoliv po vakcinaci za předpokladu, že alespoň 21 dní před očkováním byl proveden pozitivní PCR test nebo důkaz o přítomnosti neutralizačních protilátek (doba platnosti očkování: 9 měsíců od vakcinace). Vyžaduje se vakcína s evropskou registrací nebo s absolvovaným evaluačním procesem WHO, aktuálně od producentů Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Serum Institute of India nebo Sinopharm.

Slovensko

Očkovaným osobám, osobám, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19, a osobám mladším 18 let  stačí před příjezdem na Slovensko splnit povinnost registrace, test podstupovat nemusí.

Pokud přijíždějící nic z výše uvedeného nesplňuje musí se zaregistrovat prostřednictvím formuláře e-hranice. Povinný  ATG nebo PCR test je možno podstoupit ihned po příjezdu na Slovensko.

V případě očkování mRNA vakcínou - např. BioNTech/Pfizer nebo Moderna - musí od 2. dávky uplynout min. 14 dní; v případě očkování vektorovou vakcínou - např. AstraZeneca - musí od 1. dávky uplynout min. 28 dní; v případě osob, které překonaly onemocnění a následně byly očkovány v intervalu 180 dnů od překonání tohoto onemocnění, musí od první dávky jakékoli vakcíny uplynout min. 14 dní.

Slovinsko

Do Slovinska je možné vstoupit bez následné karantény, pokud se osoba prokáže potvrzením o očkování jedné nebo dvou dávek vakcíny (v závislosti na jejím typu), od kterého uplynula předepsaná doba.

Nejméně 7 dní od druhé dávky vakcíny od výrobce Pfizer/BioNTech.

Nejméně 14 dní od druhé dávky vakcíny od Moderny.

Nejméně 21 dní od první dávky od společnosti AstraZeneca.

Nejméně 14 dní od dávky vakcíny společností Johnson and Johnson.

Cestující musí mít potvrzení o úplném očkování.  

Španělsko

Španělsko vyžaduje od osob přijíždějících do země letecky či po moři z rizikových oblastí (včetně ČR), osvědčení o negativním výsledku PCR testu. Ten musí předložit spolu s lékařským potvrzením i cestující, kteří již covid prodělali. V případě využití letecké či lodní dopravy do Španělska musí cestující na letišti či v přístavu načíst QR kód obdržený po elektronickém vyplnění sanitárního formuláře. U pozemní dopravy není nutné ani vyplnění sanitárního formuláře, ani předložení testu. Povinnost testů se nevztahuje na děti mladší šesti let.

Thajsko

V Thajsku trvá nouzový stav. Cestovatelé z ČR musí po příletu absolvovat povinnou karanténu v hotelu na vlastní náklady v délce 14 dní. Při pozitivním testu na covid platí povinná hospitalizace na vlastní náklady či hrazená v rámci cestovního pojištění.

Tunisko

Cestující, kteří jsou plně očkováni a kteří předloží potvrzení o očkování obsahující QR kód nebo certifikát vydaného zdravotním zařízením v zemi původu, nemusí předkládat negativní PCR test a nejsou povinni podstoupit karanténu. Stejné podmínky platí pro cestující, kteří prodělali nákazu během doby nepřesahující šest týdnů od zahájení cesty do Tuniska a předloží o tomto lékařské potvrzení.

Ostatní cestující starší 12 let musí předložit negativní PCR test obsahující QR kód nebo vydaný zdravotním zařízením, který není starší 72 hodin před zahájením cesty. Musí taktéž vyplnit online formulář, kde se zavazují strávit povinnou sedmidenní karanténu v hotelu nebo v místě bydliště. Pro tyto cestující je povinný druhý PCR test pět až sedm dní po příletu na území Tuniska.

Turecko

Od 1. června pro vstup do Turecka z České republiky platí, že cestující nemusí předložit negativní výsledek testu PCR, pokud mají doklad vydaný oficiálními orgány příslušné země s uvedením, že byli očkováni nejméně 14 dní před vstupem do Turecko,  či měli onemocnění a vyléčili se během posledních šesti měsíců.

Pokud cestující nemohou předložit osvědčení o očkování nebo doklady prokazující, že onemocněli, musí mít s sebou negativní výsledek testu PCR provedeno maximálně 72 hodin před vstupem do Turecka nebo antigenního testu starého maximálně 48 hodin.  

Velká Británie

Už před odjezdem či odletem do Velké Británie se musíte prokázat negativním testem ne starším než 72 hodin. Uznávaným druhem testu jsou PCR test, antigenní a LAMP, ovšem testy musejí splňovat stanovené parametry účinnosti. Je povinností mít u sebe certifikát vydaný v angličtině. Bez ohledu na negativitu testů po příjezdu i nadále platí pro cestující povinná (domácí) karanténa v délce 10 dní.

Negativním testem je zapotřebí se prokázat přepravní společnosti již před odjezdem. Cestujícím, kteří nebudou mít při přechodu hranic test k dispozici, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 liber.

Cestující také musejí vyplnit příjezdový formulář (48 hodin před vstupem do království). Všichni cestující do Anglie ze zahraniční musí dále absolvovat testy ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům. Testy je nutné si zarezervovat již před cestou.

Testování po příjezdu na území se netýká dětí mladších 4 let.

Návrat do ČR

Od 15. května 2021 platí pro občany ČR, jejich rodinné příslušníky, občany EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizince s povolením k trvalému pobytu následující pravidla pro návrat z pobytu delšího než 12 hodin ze zemí:

Zelené státy
- Cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez jakýchkoliv omezení.

Oranžové státy:
- Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře,  potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. 
- V případě cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max 24 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Potvrzení o výsledku testu bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR.
- V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost postoupit antigenní nebo RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2 nejpozději pátý den po příjezdu do ČR.
- další podrobnosti a podmínky na webu ministerstva ZDE

Čevené státy:
- Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Podrobnosti ZDE

Tmavě červené státy:
- Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Podrobnosti ZDE

Černé státy:
- Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Podrobnosti ZDE

Pravidla vstupu a návratu do ČR