AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Koronavirus a my

Vše o cestování

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené. Od pondělí 27. července budou všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi.

Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu. U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

Na svých stránkách rovněž ministerstvo zveřejnilo interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Mapa se bude průběžně aktualizovat podle vývoje pandemie koronaviru.

Občané České republiky a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v Česku nemusejí při návratu z krátkodobého pobytu v členských státech EU a státech schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy předložit negativní test ani nastoupit karanténu.

Interaktivní mapu ministerstva můžete nalézt zde.

Cestování podle semaforu.

Belgie
Belgie je na českém seznamu bezpečných zemí. Opačně je však situace odlišná. Belgičtí experti na svém zasedání rozhodli zařadit Prahu na červenou listinu belgického semaforu. Lidé, kteří tak přicestují do Belgie z Prahy, čeká povinný test na koronavirus nebo čtrnáctidenní karanténa. Zbytek Česka zůstává na semaforu oranžový (doporučuje a nabádá k opatrnosti).

Dánsko
Dánsko je na českém seznamu bezpečných zemí. Naopak Dánové zařadili Česko na seznam rizikových zemí. Vpustí jen ty s pádným důvodem, tedy nikoli turisty. Za odůvodněné dánské úřady považují cesty za prací (vč. au-pair), k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy/dodávky zboží a podobně. Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského i středoškolského studia, či za účelem studijní stáže. Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.

Estonsko
I Estonsko opětovně vyřadilo Česko ze seznamu bezpečných zemí. Pro vstup do země je povinná čtrnáctidenní karanténa.

Francie
Francie je prozatím na seznamu bezpečných zemí. Kvůli rychle rostoucímu počtu nakažených koronavirem v zemi však české ministerstvo zahraničí doporučuje všem občanům, aby raději zvážili cesty do celé Francie.

Chorvatsko
Hranice jsou otevřeny. Češi nemusí při vstupu uvádět důvod návštěvy. Čeští turisté pouze musejí na hranicích udat své kontaktní údaje. Pokud na sobě zpozorují některé z příznaků covid-19, měli by neprodleně kontaktovat lékaře. Zdraví jedinci se obejdou bez negativního testu na koronavirus jak po příjezdu do Chorvatska, tak po návratu do Česka.

Ministertvo přesto vydalo seznam doporučení, kterými by se měli Češi po dovolené v Chorvatsku řídit. VÍCE ZDE

Itálie
Země, která patřila mezi první a nejvíce postižené v Evropě, je řazena ze strany Česka mezi nejméně rizikové. Opačně je ale situace jiná, Itálie Česko zařadila na seznam rizikových zemí. Češi, kteří budou cestovat do Itálie, budou muset předložit negativní test na nemoc covid-19 starý maximálně 72 hodin.

Kypr
Kypr přeřadil Českou republiku z kategorie B do katerorie C. To znamená, že ostrov je pro lidi cestující z Česka uzavřen.

Lotyšsko
Lotyšsko kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem znovu vyřadilo Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. 

Maďarsko
Také Maďarsko zařadila česká vláda na seznam bezpečných zemí. Od 1. září se ovšem maďarská vláda rozhodla kvůli koronaviru na měsíc uzavřít hranice pro cizince. Co to znamená? Pouze Češi, Poláci a Slováci, kteří si rezervovali pobyt v Maďarsku před 1. zářím, budou smět do země vycestovat. Musejí mít ale k dispozici negativní test na covid-1, který nebude starší než pět dní.

Malta
Malta zařadila Česko na "žlutý seznam" rizikových zemí. Čeští turisté tak budou muset po příletu předložit negativní test nas koronavirus, který nesmí být starší než 72 hodin před odletem. Pokud ho mít nebudou, podstoupí test na místě a budou muset být v karanténě.

Německo
Německo nejprve zařadilo Prahu a Středočeský kraj kvůli koronaviru na seznam rizikových oblastí. Posléze do něj přidala celé Česko. Hranice ale zůstávají otevřené. Pro cesty do Německa je tedy nezbytný negativní test na covid. Obavy nemusí mít pendleři a lidé vracející se domů (tranzit).

Nizozemsko
Nizozemsko zařadilo Českou republiku mezi rizikové země. Cestující z Česka by se tak po příjezdu do Nizozemska měli neprodleně odebrat do desetidenní karantény, a to i v případě negativního testu na covid-19.

Norsko
Norsko od středy 15. července uvolnilo cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí včetně České republiky a Slovenska. Jelikož se ale v ČR situace zhoršila, vyřadilo ji Norsku ze seznamu bezpečných zemí. Čechy musí od 8. srpna po příjezdu do země do 10denní karantény.

Polsko
Od 13. června Polsko otevřelo hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Od 16. června byly zmírněna omezující opatření v mezinárodní letecké dopravě. Obnovoveny byly pravidelné vlakové a autobusové spoje z ČR. Cestovat do Polska lze volně, není nutný negativní test.

Rakousko
Rakousko vydalo varování před cestami do Prahy. Cestující z hlavního města tak musejí mít negativní test na covid. Rakousko kvůli vyšším počtům nakažených zavedlo již od poloviny září svá přisnější nařízení. Jsou omezeny akce ve vnitřních prostorách, v restauracích je nutné mít roušky.

Rumunsko
Rumunsko již není na seznamu zemí, kde hrozí vysoké riziko nákazy. Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se nemusí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu.

Naopak od středy 7. října musejí Češi, kteří cestují do Rumunska, nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Řecko
Řecko je z pohledu českého ministerstva zahraničních věcí bezpečnou zemí. Turistům je v těchto dnech již otevřené. Při cestě do Řecka však platí určitá nařízení. Naopak Češi smějí od 28. září do země jen s negativním testem na covid-19 ne starším než 72 hodin. Opatření Řecko zavedlo i pro jiné země EU.

Potřeba je také nejdéle 24 hodin před odletem vyplnit on-line formulář. Najdete ho ZDE.

Slovensko
Slovensko zařazuje od 18. září Česko na seznam rizikových zemí. Pro české turisty znamená, že musejí povinně předložení negativní test na koronavirus starý nejvýše 72 hodin, nebo podstoupit pětidenní karanténu. Výjimku mají pendleři s bydlištěm do 30 kilometrů od hranic. Pozor, na Slovensku musíte mít ve veřejné dopravě i ve vnitřních veřejných prostorech roušky.

Slovinsko
Slovinsko znovu zařadilo zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje. Češi, kteří si Ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Spojené království
Spojené království eviduje v souvislosti s koronavirem velký počet úmrtí v Evropě. Přesto podle ministerstva zahraničí nově patří mezi státy s nízkou mírou rizika. Pro Čechy tak pro návratu skončila povinnost podrobit se testu na koronavirus, nebo zamířit do 14denní karantény. Londýn své hranice turistům během epidemie neuzavřel.

Od 29. srpna musí Češi cestující do Anglie nastoupit do 14denní karantény. Až na výjimky musejí před cestou do země všichni cestující vyplnit kontaktní formulář.

Srbsko a Černá Hora
Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

Španělsko
Pandemií těžce zkoušené Španělsko patří od 24. srpna na seznamu české vlády mezi mezi rizikové země z hlediska možnosti nákazy koronavirem. Pro české turisty to znamená, že po návratu ze Španělska musejí nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat krajskou hygienickou stanici a bezodkladně se nechat na vlastní náklady testovat na covid-19.

Naopak od 5. října nebudou mezi rizikovými zeměmi Kanárské a Baleárské ostrovy. Po návratu z těchto oblastí tak nebude nutné podstoupit test na covid-19.

Švýcarsko
Švýcarsko zařadilo Česko na seznam rizikových zemí. Rozhodlo, že od pondělí 14.9. je po příjezdu z ČR povinná karanténa. Při návratu do Česka žádné restrikce nejsou.

Tunisko
Česko zařadilo od pondělí 3.8. na seznam bezpečných zemí. Turisté z obou států tak už nepotřebují při cestě ani při návratu negativní test na covid-19, uvedl dnes na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Negativní testy budou muset předkládat pouze Tunisané, kteří do Česka přijedou za prací.

Ukrajina
Ukrajina zařadila Česko do takzvané červené zóny s nepříznivou koronavirovou situací. Ke stejnému kroku přitom přistoupila u více než 120 států, a to včetně Slovenska. Po příjezdu do země z těchto zemí tak turisté od musí od 5.8. předložit negativní test na koronavirus, nebo absolovovat karanténu.

Další státy mimo EU
Od 1. července dochází k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo Evropskou Unii. Půjde Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.