AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Koronavirus a my

Vše o cestování

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené.

Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu. U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

Na svých stránkách rovněž ministerstvo zveřejnilo interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Mapa se bude průběžně aktualizovat podle vývoje pandemie koronaviru.

Občané České republiky a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v Česku nemusejí při návratu z krátkodobého pobytu v členských státech EU a státech schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy předložit negativní test ani nastoupit karanténu.

Interaktivní mapu ministerstva můžete nalézt zde.

Cestování podle semaforu.

Rakousko
Rakousko se českým občanům naplno otevřelo 5. června 2020. K cestě do země pod Alpami tak už nepotřebují ani vážný důvod, ani negativní test na koronavirus. Bez toho se obejdou i při návratu do Česka. Rakouskem mohou Češi také volně projíždět do třetích zemí. Rakušané zrušili 4. června soustavné kontroly na všech svých hranicích s výjimkou Itálie. Kontroly na hranicích s Itálií se zruší až od 16. června. 

Německo
Od poloviny června mohou Češi cestovat i do Německa bez vážného důvodu a bez nutnosti předložení negativního testu, to se týká i turistů a nakupujících. Němci v současné době neprovádějí žádnou ochranu svých vnitřních pozemských nebo vzdušných hranic. Do Německa už opět jezdí také pravidelné vlakové a autobusové linky. Německo je navíc z pohledu ministerstva zahraničních věcí zemí s nízkou mírou rizika.

Polsko
Od 13. června Polsko otevřelo hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Od 16. června budou zmírněna omezující opatření v mezinárodní letecké dopravě. Obnovují se také pravidelné vlakové a autobusové spoje z ČR.

Při návratu do Česka už není nutný negativní test na koronavirus ani karanténa. Výjimkou z tohoto pravidla jsou ale cesty do Slezského vojvodství, kde došlo v uplynulých dnech ke skokovému nárůstu počtu nakažených koronavirem.

Slovensko
Bývalý federální partner se může pochlubit prakticky nejnižším počtem případů nákazy koronavirem v Evropě. Proto se také zprvu zdráhal otevřít své hranice vnějšímu, více infekčnímu světu. Češi získali jako první výjimku, slovenské hranice se pro ně naplno otevřely již 4. června. Cestování na Slovensko (nebo tranzit přes něj) by tak mělo být stejně snadné a bezproblémové jako před pandemií, postupně se obnovují i pravidelné vlakové a autobusové linky.

Maďarsko
Také Maďarsko zařadila česká vláda na seznam bezpečných zemí. Od 5. června jsou pro Čechy maďarské hranice otevřené. Čeští turisté mohou do Maďarska (a přes něj) cestovat volně, aniž by se museli při příjezdu či při návratu prokazovat negativním testem na koronavirus.

Chorvatsko
Dovolená v Chorvatsku nemusí být ani letos pouhým snem. Už v květnu stačilo k cestě do Chorvatska potvrzení o zajištěném ubytování nebo pronájmu lodi. Tranzit přes Rakousko a Slovinsko je bezproblémový.

Čeští turisté pouze musejí na hranicích udat své kontaktní údaje. Pokud na sobě zpozorují některé z příznaků covid-19, měli by neprodleně kontaktovat lékaře. Zdraví jedinci se obejdou bez negativního testu na koronavirus jak po příjezdu do Chorvatska, tak po návratu do Česka.

Itálie
Země, která patřila mezi první a nejvíce postižené v Evropě, je řazena nyní díky příznivému epidemiologickému vývoji mezi nejméně rizikové. To znamená, že Češi se při cestě na dovolenou do Itálie obejdou bez negativního testu na koronavirus či karantény.

Italská vláda překvapila úplným otevřením hranic pro turisty již od 3. června. Ve stejnou dobu také skončilo omezení cestování mezi italskými regiony i povinnost nastoupit po příjezdu do karantény.

Řecko
Řecko je z pohledu českého ministerstva zahraničních věcí bezpečnou zemí. Turistům je v těchto dnech již otevřené, negativní text na koronavirus není nutný ani po příjezdu, ani při návratu do vlasti.

Slovinsko
Vláda v Lublani původně jako první v Evropě oznámila plné otevření hranic, záhy ale svůj krok přehodnotila a začala vyjednávat s jednotlivými zeměmi separátně. Čeští turisté se povolení dočkali 8. června, nyní tak mohou do Slovinska cestovat neomezeně bez udání důvodů a bez negativního testu na koronavirus.

Španělsko
Pandemií těžce zkoušené Španělsko nyní patří na seznamu české vlády mezi zelené státy s nízkou mírou rizika. Češi se díky tomu nemusejí při návratu prokazovat negativním testem na koronavirus, pro turisty je však země zatím uzavřená. Madrid nicméně uspíšil termín plánovaného otevírání hranice na 21. června, kdy zároveň v zemi končí nouzový stav.

Spojené království
Spojené království eviduje v souvislosti s koronavirem velký počet úmrtí v Evropě. Přesto podle ministerstva zahraničí nově patří mezi státy s nízkou mírou rizika. Pro Čechy tak pro návratu skončila povinnost podrobit se testu na koronavirus, nebo zamířit do 14denní karantény. Londýn své hranice turistům během epidemie neuzavřel.

Další státy mimo EU
Od 1. července dochází k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo Evropskou Unii. Půjde o Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.