AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Koronavirus a my

Vše o cestování

Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené. Od pondělí 27. července budou všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi.

Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu. U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

Na svých stránkách rovněž ministerstvo zveřejnilo interaktivní Mapu cestovatele, která informuje o podmínkách pro vstup do jednotlivých zemí světa a pro návrat z nich. Mapa se bude průběžně aktualizovat podle vývoje pandemie koronaviru.

Občané České republiky a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v Česku nemusejí při návratu z krátkodobého pobytu v členských státech EU a státech schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy předložit negativní test ani nastoupit karanténu.

Interaktivní mapu ministerstva můžete nalézt zde.

Cestování podle semaforu.

Rakousko
Rakousko se českým občanům naplno otevřelo 5. června 2020. K cestě do země pod Alpami tak už nepotřebují ani vážný důvod, ani negativní test na koronavirus. Bez toho se obejdou i při návratu do Česka. Rakouskem mohou Češi také volně projíždět do třetích zemí. I Rakousko ovšem kvůli vyšším počtům nakažených zavedlo od poloviny září přisnější nařízení. Jsou omezeny akce ve vnitřních prostorách, v restauracích je nutné mít roušky.

Německo
Od poloviny června mohou Češi cestovat i do Německa bez vážného důvodu a bez nutnosti předložení negativního testu, to se týká i turistů a nakupujících. Naopak Německo zařadilo Prahu kvůli koronaviru na seznam rizikových oblastí. Pro cesty z Prahy do Německa bude nezbytný test, hranice ale zůstávají otevřené.

Polsko
Od 13. června Polsko otevřelo hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Od 16. června byly zmírněna omezující opatření v mezinárodní letecké dopravě. Obnovoveny byly pravidelné vlakové a autobusové spoje z ČR.

Při návratu do Česka už není nutný negativní test na koronavirus ani karanténa. Výjimkou z tohoto pravidla jsou ale cesty do Slezského vojvodství, kde došlo v uplynulých dnech ke skokovému nárůstu počtu nakažených koronavirem.

Slovensko
Slovensko zařazuje od 18. září Česko na seznam rizikových zemí. Pro české turisty znamená, že musejí povinně předložení negativní test na koronavirus starý nejvýše 72 hodin, nebo podstoupit pětidenní karanténu. Výjimku mají pendleři s bydlištěm do 30 kilometrů od hranic. Pozor, na Slovensku musíte mít ve veřejné dopravě i ve vnitřních veřejných prostorech roušky.

Švýcarsko
Švýcarsko zařadilo Česko na seznam rizikových zemí. Rozhodlo, že od pondělí 14.9. je po příjezdu z ČR povinná karanténa. Při návratu do Česka žádné restrikce nejsou.

Maďarsko
Také Maďarsko zařadila česká vláda na seznam bezpečných zemí. Od 1. září se ovšem maďarská vláda rozhodla kvůli koronaviru na měsíc uzavřít hranice pro cizince. Co to znamená? Pouze Češi, Poláci a Slováci, kteří si rezervovali pobyt v Maďarsku před 1. zářím, budou smět do země vycestovat. Musejí mít ale k dispozici negativní test na covid-1, který nebude starší než pět dní.

Rumunsko
Rumunsko již není na seznamu zemí, kde hrozí vysoké riziko nákazy. Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se nemusí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na COVID-19, nebo podstoupit karanténu.

Chorvatsko
Už v květnu stačilo k cestě do Chorvatska potvrzení o zajištěném ubytování nebo pronájmu lodi. Tranzit přes Rakousko a Slovinsko je bezproblémový.

Čeští turisté pouze musejí na hranicích udat své kontaktní údaje. Pokud na sobě zpozorují některé z příznaků covid-19, měli by neprodleně kontaktovat lékaře. Zdraví jedinci se obejdou bez negativního testu na koronavirus jak po příjezdu do Chorvatska, tak po návratu do Česka.

Ministertvo přesto vydalo seznam doporučení, kterými by se měli Češi po dovolené v Chorvatsku řídit. VÍCE ZDE

Itálie
Země, která patřila mezi první a nejvíce postižené v Evropě, je řazena nyní díky příznivému epidemiologickému vývoji mezi nejméně rizikové. To znamená, že Češi se při cestě na dovolenou do Itálie obejdou bez negativního testu na koronavirus či karantény.

Italská vláda překvapila úplným otevřením hranic pro turisty již od 3. června. Ve stejnou dobu také skončilo omezení cestování mezi italskými regiony i povinnost nastoupit po příjezdu do karantény.

Řecko
Řecko je z pohledu českého ministerstva zahraničních věcí bezpečnou zemí. Turistům je v těchto dnech již otevřené. Při cestě do Řecka však platí určitá nařízení. Turisté z České republiky nakonec nemusejí mít pro cesty do Řecka od 17. srpna maximálně tři dny starý test na koronavirus. 

Kypr
Kypr přeřadil Českou republiku z kategorie B do katerorie C. To znamená, že ostrov je pro lidi cestující z Česka uzavřen.

Francie
Francie je prozatím na seznamu bezpečných zemí. Kvůli rychle rostoucímu počtu nakažených koronavirem v zemi však české ministerstvo zahraničí doporučuje všem občanům, aby raději zvážili cesty do celé Francie.

Slovinsko
Slovinsko znovu zařadilo zařadilo Česko mezi středně rizikové státy z hlediska rizika nákazy koronavirem. Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Na tranzitní cesty trvající maximálně 12 hodin se ale toto omezení nevztahuje. Češi, kteří si Ve Slovinsku rezervovali ubytování do čtvrtka 6. srpna, nemusí do karantény, pokud předloží negativní test na covid-19.

Lotyšsko
Lotyšsko kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem znovu vyřadilo Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Češi tak musí při cestě do tohoto státu do čtrnáctidenní karantény. 

Estonsko
I Estonsko opětovně vyřadilo Česko ze seznamu bezpečných zemí. Od 24. do 30. srpna tak platí povinnost 14-denní karantény.

Španělsko
Pandemií těžce zkoušené Španělsko patří od 24. srpna na seznamu české vlády mezi mezi rizikové země z hlediska možnosti nákazy koronavirem. Pro české turisty to znamená, že po návratu ze Španělska musejí nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat krajskou hygienickou stanici a bezodkladně se nechat na vlastní náklady testovat na covid-19. Od 14. září platí stejná pravidla i pro cestující, kteří se vracejí z Kanárských ostrovů.

Belgie
Belgie je na českém seznamu bezpečných zemí. Opačně je však situace odlišná. Belgičtí experti na svém zasedání rozhodli zařadit Prahu na červenou listinu belgického semaforu. Lidé, kteří tak přicestují do Belgie z Prahy, čeká povinný test na koronavirus nebo čtrnáctidenní karanténa. Zbytek Česka zůstává na semaforu oranžový (doporučuje a nabádá k opatrnosti).

Nizozemsko
Nizozemsko zařadilo Prahu od 15. září mezi rizikové regiony. Po příjezdu je silně doporučená desetidenní karanténa. Opatření se nevztahují na tranzit a případy, kdy cestovatel neopustí letištní halu

Dánsko
Dánsko je na českém seznamu bezpečných zemí. Naopak Dánové zařadili Česko na seznam rizikových zemí. Vpustí jen ty s pádným důvodem, tedy nikoli turisty. Za odůvodněné dánské úřady považují cesty za prací (vč. au-pair), k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy/dodávky zboží a podobně. Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského i středoškolského studia, či za účelem studijní stáže. Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.

Norsko
Norsko od středy 15. července uvolnilo cestovní omezení pro více než dvacítku evropských zemí včetně České republiky a Slovenska, jejichž obyvatelé po příjezdu do této skandinávské země již nebudou muset nastoupit do karantény.

Spojené království
Spojené království eviduje v souvislosti s koronavirem velký počet úmrtí v Evropě. Přesto podle ministerstva zahraničí nově patří mezi státy s nízkou mírou rizika. Pro Čechy tak pro návratu skončila povinnost podrobit se testu na koronavirus, nebo zamířit do 14denní karantény. Londýn své hranice turistům během epidemie neuzavřel.

Anglie zrušila povinnou 14denní karanténu kvůli koronaviru pro osoby přijíždějící z 59 zemí včetně České republiky 10. července.

Další státy mimo EU
Od 1. července dochází k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo Evropskou Unii. Půjde Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

Srbsko a Černá Hora
Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

Tunisko
Česko zařadilo od pondělí 3.8. na seznam bezpečných zemí. Turisté z obou států tak už nepotřebují při cestě ani při návratu negativní test na covid-19, uvedl dnes na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Negativní testy budou muset předkládat pouze Tunisané, kteří do Česka přijedou za prací.

Malta
Malta zařadila Česko na "žlutý seznam" rizikových zemí. Čeští turisté tak budou muset po příletu předložit negativní test nas koronavirus, který nesmí být starší než 72 hodin před odletem. Pokud ho mít nebudou, podstoupí test na místě a budou muset být v karanténě.

Ukrajina
Ukrajina zařadila Česko do takzvané červené zóny s nepříznivou koronavirovou situací. Ke stejnému kroku přitom přistoupila u více než 120 států, a to včetně Slovenska. Po příjezdu do země z těchto zemí tak turisté od musí od 5.8. předložit negativní test na koronavirus, nebo absolovovat karanténu.