AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Zavřít mapu
Koronavirus a my

Co je a není dovoleno?

Nařízení vlády se stále mění, aktualizují. Tento článek je užitečným pomocníkem k rychlé orientaci, co můžete dnes a co v dalších dnech.

Opět platí povinné nošení roušek. Pokrývku úst a nosu musejí mít lidé ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně taxi, ve všech vnitřních prostorách (úřady, obchody, nákupní centra, firmy, banky atd.) a na vnitřních hromadných akcích nad 100 účastníků. Nařízení platí pro celou Českou republiku.

- V některých krajích (např. Praha, Středočeský, Zlínský kraj) platí povinnost mít roušky i na venkovních hromadných akcích nad 100 osob.

- Povinné roušky budou i ve volebních místnostech během říjnových krajských a senátních voleb.

- Bez roušek se po celé republice neobejdete při návštěvě zdravotnických zařízení, ani pokud půjdete do ústavů sociální péče. „Důvodem je cílená ochrana zranitelných skupin obyvatel,“ uvedl ministr Vojtěch.

- Výjimku z nošení roušek mají děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Nemusí je nosit ani moderátoři, vystupující umělci, soudci a další účastníci soudních jednání. Dále pak řidiči veřejné dopryvy, kteří nepříjdou do přímého kontaktu s cestujícími, snoubenci během obřadu, osoby při fotografování. VÍCE ZDE

- Na nošení roušek a dalších pokrývek nosu a úst mimo jiné dohlíží městská a státní policie. Při porušení nařízení hrozí pokuta.

- Od 18. září roušky povinné ve všech prostorách škol od druhého stupně výše. Nařízení se tedy týká i středních a vysokých škol. Žáci a studenti tak budou muset mít roušky i během výuky s výjimkou tělocviku a činností, při nichž není možné roušky mít (zpěv nebo hra na dechové hudební nástroje).

- V Praze a Středočeském kraji platí další přísnější opatření. Povinnosti mít roušku platí nejen ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně taxi, ve vnitřních prostorách (úřady, obchody, obchodní centra, firmy atd.), ale také na vnitřních i venkovních (od 21. září) hromadných akcích nad 100 účastníků. Platí také povinnost vstupovat do obchodů a nákupních center pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená.

- Od 1. září je karanténa i izolace nakažených s nemocí covid-19 bez příznaků zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

- Česká pošta od září upravila návštěvní dobu 265 poboček, dalších převážně menších pošt ve městech se změna dotkne od října. Otevírací doby jednotlivých poboček v ČR najdete ZDE

- Při zkoušení oděvů a obuvi je člověk povinnen si nejdříve dezinfikovat ruce. Při vracení oděvů v rámci reklamace se oděvy uloží po dobu 24 hodin odděleně od ostatního zboží.

- Vše o cestování najdete ZDE