deník.cz Chci zprávy do e-mailu
Chci předplatné
AKTUÁLNÍ INFORMACE
Z VAŠEHO REGIONU
Koronavirus a my

Vše o rouškách

Lidé opět musí povinně nosit respirátory či jiné vládou schválené pokrývky nosu a úst. Nařízení platí pro celou Českou republiku:

Od 25. února je povinné nosit pouze respirátory FFP2 nebo KN 95 bez výdechového ventilu nebo nanoroušky. Plátěné roušky tak už se nosit nesmějí! Rozdíl mezi respirátorem a rouškou čtěte ZDE

* Respirátory musejí mít lidé ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně taxi, ve všech vnitřních prostorách (úřady, obchody, nákupní centra, firmy, banky, nemocnice, lékárny, ústavy sociální péče atd.). Na zastávkách MHD.

* Když nejsou venku poblíž (tedy do vzdálenosti dvou metrů) jiní lidé než z jejich domácnosti, nemusí nosit nic.

* Lidé, kteří si nebudou moci roušku nebo respirátor sehnat, mají do konce února výjimku a mohou nosit pouze látkovou roušku. Ale pouze venku nebo ve vnitřních veřejných prostorách staveb s výjimkou prodejen, provozoven služeb, hromadné dopravy, přístřešků hromadné dopravy či na nástupišť a čekáren či motorových vozidel.

- Výjimku z nošení roušek mají děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Nemusí je nosit ani moderátoři, vystupující umělci, soudci a další účastníci soudních jednání. Dále snoubenci během obřadu, osoby při fotografování.

- Na nošení roušek a dalších pokrývek nosu a úst mimo jiné dohlíží městská a státní policie. Při porušení nařízení hrozí pokuta.